Pe-aici, candva erau lalele

2

Postat de Geocer | in categoria lalele, pendiuc, pitesti | pe data de 17-04-2011

Iata mai intai o poza facuta acum 2 ani in aceeasi perioada a anului, perioada in care la Pitesti infloresc lalelele si se desfasoara expozitia intitulata „Simfonia Lalelelor”

Aici au fost lalele

Aici au fost lalele

Asa cum spuneam, poza este facuta acum 2 ani. Observati cat de multe lalele erau in jurul fantanii arteziene? Iata cum se prezinta acum, fix acelasi loc:
Aici, candva erau lalele

Aici, candva erau lalele

Observati diferenta? Nici urma de lalea, in zona respectiva, anul acesta. De altfel, inca de acum 2 ani semnalam faptul ca se planteaza din ce in ce mai putine lalele pe spatiile verzi din orasul nostru. Speram sa ma insel, sau sa fie doar ceva trecator. Din pacate, s-a mers din prost in si mai prost. Iata un alt exemplu de spatiu verde care altadata era populat din plin cu lalele.
Pe-aici, candva infloreau lalele

Pe-aici, candva erau lalele

In poza de mai jos o sa vedeti ca s-a preferat cultivarea narciselor, in loc de lalele. Eu personal n-am nimic impotriva. Si narcisele sunt niste flori frumoase. Dar in cazul asta, sa redenumim expozitia in „Simfonia narciselor”, iar Pitestiul sa nu se mai pretinda a fi „Orasul lalelelor”, ci al narciselor.
Pe-aici, candva erau lalele

Pe-aici, candva erau lalele

Concluzia? Cu parere de rau, constat ca am avut dreptate sa trag un semnal de alarma in privinta faptului ca avem din ce in ce mai putine lalele in Pitesti. Sa dea Domnul Dumnezeu si Sfantul Pendiuc sa ma insel, iar anul viitor sa avem la fel de multe ca in vremurile bune!

Comments (2)

Brasovul sau Sibiul parca voiau sa „fure” statutul de „oras al lalelelor” Pitestiului?…. Sa speram ca de la anul incolo nu or sa reuseasca!

Si Timisoara candideaza pentru titlul de oras al lalelelor. Pitestiul a fost doar primul (sau cel putin asa cred eu) in care s-au plantat lalele in parcuri, primavara. Adica, inca de prin 1978. Din pacate, asa cum am tot spus, in ultimii ani s-a diminuat mult numarul de lalele din orasul nostru.

Yet Another Social Plugin powered by TutsKid.com.